תעופה
מנהלה
טכני
עוד בנושא

מערך התעופה הוא מערך מבצעי בחיל-האוויר אשר אמון על ניהול התחום התעופתי בבסיסי ויחדות חיל-האוויר מהקרקע. בין השאר המערך אחראי על ההגנה הקרקעית על נכסי חיל-האוויר ובו אפשר למצוא את התפקידים: סמב"צית (סמלת מבצעים), מ"כים (מפקדי כיתות), כלבנים ומאבטחים. בנוסף, אנשי התעופה בבסיס מנהלים את מרכז השליטה של הבסיס ומפעילים את מגדל הפיקוח ואת תחנות כיבוי האש.

תפקידים במערך התעופה

עובד/ת מעבדת צילום
גף הצילום בבסיס אחראי לספק תשתית מודיעינית לכלל הגופים הביטחוניים במדינת ישראל ובחיל-האוויר בפרט. הגף הינו מרכיב מרכזי בתהליך יצור המודיעין ונמצא בלב העשייה המבצעית של חיל-האוויר.
השירות יתבצע במסגרת בסיס פתוח, שעות העבודה תלויות בפעילות המבצעית של חיל-האוויר.
פרופיל מינימלי דרוש: 45

מדריך/מדריכת פיזיולוגיה תעופתית
התפקיד כולל הדרכת המתאמנות והמתאמנים ב"תא רום" (תא המדמה את תנאי הטיסה בגובה רב ומסייע לצוותי-האוויר להתכונן להשפעות הפיזיולוגיות הצפויות להם) על התופעות הפיזיולוגיות המתרחשות במהלך האימון, צפייה והנחיית האימון בזמן אמת ומתן הדרכות בטייסות בנושאי פיזיולוגיה ופיזיולוגיה תעופתית.
השירות יתבצע במסגרת בסיס פתוח.
פרופיל מינימלי דרוש: 72

מפעיל/ת מערכות רחף
התפקיד כולל עבודה עם הבלון: תפעול והטסה, ביצוע תהליכי בקרה ופעולות אחזקה מורכבות. הבלון הוא מערכת מבצעית יחידה מסוגה הפועלת בכל שעות היום ולו חשיבות מבצעית רבה.
התפקיד משלב עבודה בשטח עם עבודת מחשב, עבודה עם מנופים בגובה ודריכות מבצעית מסביב לשעון.
פרופיל מינימלי דרוש: 64

מש"ק/מש"קית כיבוי אש תעופתי
התפקיד כולל הכשרה ובה מש"קי ומש"קיות הכיבוי לומדים ומתרגלים כיצד להתמודד עם אתגרים ודילמות, להילחם באש, לכבות שריפות במבנים, לחלץ ולהציל חיי אדם וכיצד להתמודד עם כיבוי וחילוץ מכלי-הטיס של החיל.
מש"קי ומש"קיות הכיבוי נדרשים להיות אמינים, בעלי משמעת גבוהה ועליהם לפעול מתוך תחושת שליחות.
פרופיל מינימלי דרוש: 72

מטפל/ת ומאלף/מאלפת כלבים
הכלבנים והכלבניות דואגים לטיפול שוטף בכלבים ונותנים מענה לכל צרכיהם. בנוסף, הם לוקחים חלק בפעילויות אבטחה שונות במסגרת מערך ההגנה הקרקעית על בסיסי ונכסי חיל-האוויר. השירות יתבצע בעבודה במשמרות בכלביית הבסיס. הכלבנים נדרשים להיות בעלי זיקה למקצוע. התפקיד כולל תחזוק עמדות שמירה ויציאה לסיורים עם הכלבים.
פרופיל מינימלי דרוש: 64

מפעיל/ת כלב גישוש
הכלבנים והכלבניות הם הוא חלק ממערך ההגנה הקרקעית של הבסיס השומר על נכסים חיוניים ויקרים של מדינת ישראל. במידה וישנה חדירה לבסיס הכלב והכלבן רודפים על ציר העקבות ומובילים אחריהם צוות יירוט.
אופי התפקיד: חלק מגף הגנה קרקעית של הבסיס, כלומר הכלבן לוקח חלק בתרגילים, הדרכות, אימונים, משימות שוטפות ותגבור אירועים. דורש כושר גופני וגישה לחיות.
פרופיל מינימלי דרוש: 72

מפעילת מכלול הגנה קרקעית
מפעילת המכלול אחראית על ניהול חדר המבצעים בשגרה ובחירום, היא מקבלת דיווחים מיחידות שונות צה"ל השונות אודות הפעילות באזור ועליה לבצע תיאום בין הכוחות בשטח והמפקדות, להפעיל את מערך הפינוי במקרה של נפגעים ולעדכן את המפות ואת כמויות כוח-האדם.
פרופיל מינימלי דרוש: 45

סמל/ת מבצעים - עובד/ת חדר מבצעים (סמב"צ/ית)
סמלי וסמלות המבצעית אחראיים על עיבוד הנתונים והמידע המגיע לחדר מלחמה (חמ"ל) על מנת להעבירם הלאה למפקד החמ"ל. בעזרת נתונים אלה יכול המפקד לראות את התמונה הכוללת ולקבל החלטות.
סמלי וסמלות המבצעים נמצאים בחמ"ל תחת פיקודו של הממונה על החמ"ל והקצין שאחראי על התפעול השוטף של החמ"ל.

מש"ק/ית התגוננות
תפקידם של מש"קי ההתגוננות הוא להכין את הבסיס לשעת חירום על מנת לאפשר המשך תפקוד מלא של כלל היחידות גם תחת ספיגה. המש"קים אחראיים על הכשרת והכנת חיילי הבסיס וצוותי-האוויר לתמיכה בגיחות בתנאים בלתי שגרתיים.
פרופיל מינימלי דרוש: 45

מאבטח מתקנים
מאבטח המתקנים הוא חלק ממערך ההגנה הקרקעית, והוא אחראי לאבטחת מתקני החיל והחיילים שבהם, המאבטח יפעל בשערי ומגדלי הבסיס בו שובץ.
השירות יתבצע במשמרות בתנאי שבוע-שבוע. ניתן לקבל קיצור שירות לאחר שנה בתפקיד.
פרופיל מינימלי דרוש: 45

נהג סיור
התפקיד כולל נהיגה מבצעית וטיפול ברכב צבאי קל כחלק מגף ההגנה הקרקעית של הבסיס. הנהג מבצע משימות סיור ואבטחה ונמצא בכוננות בכל שעות היום.
השירות יתבצע במשמרות בתנאי שבוע-שבוע. אישור עבודה ינתן באופן אוטומטי וכן, תתאפשר קבלת קיצור שירות.
פרופיל מינימלי דרוש: 45