תעופה
מנהלה
טכני
עוד בנושא

מערך התעופה הוא מערך מבצעי בחיל-האוויר אשר אמון על ניהול התחום התעופתי בבסיסי ויחדות חיל-האוויר מהקרקע. בין השאר המערך אחראי על ההגנה הקרקעית על נכסי חיל-האוויר ובו אפשר למצוא את התפקידים: סמב"צית (סמלת מבצעים), מ"כים (מפקדי כיתות), כלבנים ומאבטחים. בנוסף, אנשי התעופה בבסיס מנהלים את מרכז השליטה של הבסיס ומפעילים את מגדל הפיקוח ואת תחנות כיבוי האש.

תפקידים במערך התעופה

מש"ק/ית הוצאה לאור
המש"קים עוסקים בעיבוד תמונה ווידאו והוצאה לאור של דבר דפוס, מרכיב מרכזי בעבודת המודיעין והתיעוד בחה"א. עיקר התפקידים בבסיסים הפתוחים וכחלק משעות הפעילות המבצעית של חה"א.

פרופיל מינימלי דרוש: 25.

מפעיל/ת מערכות רחף
הבלון הוא מערכת מבצעית יחידה מסוגה הפועלת בכל שעות היום ולו חשיבות מבצעית רבה. התפקיד כולל עבודה עם הבלון: תפעולו, ביצוע תהליכי בקרה ופעולות אחזקה מורכבות.
התפקיד משלב עבודה בשטח עם עבודת מחשב, עבודה עם מנופים בגובה ודריכות מבצעית מסביב לשעון.
פרופיל מינימלי דרוש: 64

מש"ק/מש"קית כיבוי אש תעופתי
"להיות כבאי בחיל האוויר": התפקיד כולל הכשרה ובה מש"קי ומש"קיות כיבוי האש לומדים ומתרגלים כיצד להתמודד עם אתגרים ודילמות, להילחם באש, לכבות שריפות במבנים, לחלץ ולהציל חיי אדם וכיצד להתמודד עם כיבוי וחילוץ צוות אוויר של החיל. מש"קי ומש"קיות הכיבוי נדרשים להיות אמינים, בעלי משמעת גבוהה ועליהם לפעול מתוך תחושת אומץ ושליחות. מערך כיבוי האש בחיל היינו מערך בעל חשיבות קריטית לפעילות מטוסי החיל בשגרה ובחירום. מערך עם מסורת וגאות המקצוע = "זכות להיות כבאי בחיל האוויר".

פרופיל מינימלי דרוש: 72

מטפל/ת כלבים
הכלבנים והכלבניות דואגים לטיפול שוטף ונותנים מענה לכל צרכיהם של הכלבים. בנוסף, הם לוקחים חלק בפעילויות אבטחה שונות במסגרת מערך ההגנה הקרקעית על בסיסי ונכסי חיל האוויר. השירות יתבצע בעבודה במשמרות בכלביית הבסיס. הכלבנים נדרשים להיות בעלי זיקה למקצוע. התפקיד כולל תחזוק עמדות שמירה ויציאה לסיורים עם הכלבים. התפקיד דורש אהבה וחיבור לכלבים.

פרופיל מינימלי דרוש: 64.

מפעיל/ת כלב גישוש/חנ"מ (חומרי נפץ)
הכלבנים והכלבניות הם חלק ממערך ההגנה הקרקעית של הבסיס השומר על נכסים חיוניים ויקרים של מדינת ישראל. במידה וישנה חדירה לבסיס הכלב והכלבן כחלק מצוות התגובה הראשונית מגיעים למקום ובעזרת הכלב מתחקים על ציר העקבות ומובילים אחריהם את צוות היירוט. אופי התפקיד: חלק מגף הגנה קרקעית של הבסיס, כלומר הכלבן וכלבו לוקחים חלק בתרגילים, הדרכות, משימות שוטפות ותגבור אירועים. דורש כושר גופני, גישה ואהבה לכלבים.

פרופיל מינימלי דרוש: 64.

מפעיל/ת מכלול הגנה קרקעית
מפעיל/ת המכלול אחראי/ת על ניהול מכלול הגנה קרקעית בשגרה ובחירום, מנהל/ת מעקב, בקרה ודיווח על כל כוחות הגנה קרקעית המבצעים פעילות בט"ש וכוחות המחזיקים כוננות קרקעית באמצעות מערכות משמר חכם ומערכת השו"ב. יכולת לנהל ולתפעל את המכלול בזמן אירוע ולבנות תמונת מצב עדכנית לשאר הכוחות בשטח ולמפקדים, עמידה במצבי לחץ, מקצועיות וחשיבה.

פרופיל מינימלי דרוש: 45.

סמל/ת מבצעים - עובד/ת חדר מבצעים (סמב"צ/ית)
סמלי וסמלות המבצעית אחראיים על עיבוד הנתונים והמידע המגיע לחדר מלחמה (חמ"ל) על מנת להעבירם הלאה למפקד החמ"ל. בעזרת נתונים אלה יכול המפקד לראות את התמונה הכוללת ולקבל החלטות.
סמלי וסמלות המבצעים נמצאים בחמ"ל תחת פיקודו של הממונה על החמ"ל והקצין שאחראי על התפעול השוטף של החמ"ל.

מדריך רציפות תפקודית
התפקיד כולל הכשרה והכנת כלל אוכלוסיית הבסיס וכוחות החירום (חובשים, כבאים, הגנ"ק) ללחימה בעזרת הדרכות ואימונים בדגש על המשך ביצוע משימות חיל האוויר תוך התמודדות עם מאמצי האויב בכלל רבדי הלחימה וגזרותיה. האימונים כוללים אירועים משולבים - חילוץ וטיפול בנפגעים, כיבוי שריפות ושיקום תשתיות. התפקיד דורש סקרנות וחקרנות, יכולות הדרכה ועמידה מול קהל ורצון להשפיע על התמודדות חיל האוויר בלחימה הבאה.

פרופיל מינימלי דרוש: 45.

מאבטח מתקנים
מאבטח המתקנים הוא חלק ממערך ההגנה הקרקעית, והוא אחראי לאבטחת מתקני החיל בשגרה ובחירום, המאבטח יפעל בשערי ומגדלי הבסיס, למניעת אירוע קרקעי. תפקידו: להגן ולהוות גורם מרתיע , מתריע ומנטרל כל איום על מתקני חה"א.

פרופיל מינימלי דרוש: 45

נהג סיור
התפקיד הוא חלק ממערך ההגנה הקרקעית, כולל נהיגה מבצעית וטיפול ברכב רב הינע כחלק בצוות תגובה בגף ההגנה הקרקעית של הבסיס. הנהג מבצע משימות סיור ואבטחה.

פרופיל מינימלי דרוש: 45.

מ"כ חיל האוויר
תפקיד המ"כ בחיל האוויר שייך למערך ההגנה הקרקעית של החיל. מטרת המערך הגנה על בסיסי חיל האוויר ואתריו על מנת לאפשר לבסיס למצות את ייעודו המבצעי ברגיעה ובמעבר לחירום.

מ"כ בשטח: המ"כ יפקד על כוחות ההגנה הקרקעית בבסיסי חיל האוויר בשגרה ויפקד על צוותי התגובה והכוננות בעת אירוע פעילות חבלנית עוינת או אירועים חריגים.
מ"כ בהדרכה: המ"כ יפקד, ידריך ויכשיר את חיילי החיל במגוון אימונים והכשרות כגון : טירונות 02, טירונות קורס טיס, קורס מ"כים, הכנה לקצונה ועוד...

חייל שסיים את מסלול ההכשרה והוסמך לתפקיד מ"כ חיל האוויר ישובץ לשטח או להדרכה לפי התאמתו. לאחר שיבוץ וביצוע התפקיד הראשוני ניתנת אפשרות למ"כ למעבר בין השטח להדרכה וההפך.

פרופיל מינימלי דרוש: 72.

מש"ק/ית אבטחת מידע:
המש"קים אחראים על קביעת מדיניות בטחון המידע ואכיפתה, לשם מניעת דליפת מידע רגיש ויצירת תודעת אויב רצויה. הם פועלים במישורים רבים: פיתוח וקליטת אמצעי לחימה, פעילות מבצעית מיוחדת, אימונים ותרגילים, תהליכי סיווג בטחוני, תקשורת גלויה והפעלת כלי הגנה בעולם הסייבר. המש"קים יכולים להתמחות בהתאמה בטחונית או בהגנה בתחום הסייבר.  

פרופיל מינימלי דרוש: 25