על התפקיד
מיון והתאמה
הכשרה ושירות
עוד בנושא

מערך הבקרה האווירית אמון על בקרת כוחות האוויר בכלל המשימות, ניהול המרחב האווירי והגנה עליו. מש"קי הבקרה האווירית אחראיים על מספר תחומים מרכזיים במסגרת פעילות המערך. מאפייני התפקיד:

1. גילוי וזיהוי כלי-טיס בתמונה האווירית של חיל-האוויר המציגה את המרחב האווירי של מדינת ישראל וסביבתו. התמונה האווירית היא תמונה עדכנית ומדויקת של שמי המדינה המציגה בזמן אמת את כל כלי-הטיס הטסים באוויר: מטוסים, מסוקים, כטמ"מים (כלי-טיס מאויישים מרחוק), דאונים ואף ציפורים. התמונה האווירית מורכבת מנתוני מכ"ם (מגלה כיוון מרחק), מודיעין ומערכות מתקדמות נוספות אותם מרכזים המש"קים לצורך בניית התמונה המלאה.

2. אחריות בלעדית על הזנקת מטוסים כנגד מטרות אוויריות מסכנות, המאיימות על מדינת ישראל וריבונותה. בנוסף אחראיים המש"קים על התיאום והתקשורת בין יחידת הבקרה לכלל גורמי הצבא, המשטרה והתעופה האזרחית.

3. המש"ק עובד באופן צמוד עם קצין הבקרה בעמדה - מתריע ומסייע בבנייה והבנת התמונה האווירית במשימות היירוט, קרבות אוויר, תקיפה, חילוץ ובתעבורת כלי הטייס במרחבה של מדינת ישראל.

4. התפקיד הינו תפקיד מבצעי ביותר הכולל שגרת פעילות עמוסה ומורכבת במקביל לדריכות מבצעית תמידית. מתוקף האחריות וכובד המשימות, נדרשים המש"קים ביכולות אישיות גבוהות התואמות לצרכים המבצעיים המורכבים.

5. השירות ביחידות הבקרה השונות מתאפיין בכוננות ודריכות מבצעית.