מיון והתאמה
מסלול ההכשרה
שאלות ותשובות
הכנה לקורס
עוד בנושא

המבדקים הראשוניים מורכבים ממספר חלקים שנועדו לבדוק את התאמת כישורי המתמיינים והמתמיינות לדרישות הקורס.
כל נתון במיון משתקלל בנוסחה, ועל פיה נקבע בכל שלב האם המועמד/ת ממשיך/כה הלאה או מפסיק/ה את המיון.
הדברים מנוסחים בלשון זכר אך רלוונטיים לנשים ולגברים כאחד.

חלק ראשון: יום מיון זה כולל מבחן סימולטור ומבחנים פסיכוטכניים. יום המיון צפוי להימשך כ-6 שעות, כתלות בקצב האישי. לנוטלי ריטלין/קונצרטה אין לנטול אותם בזמן המיון. בסוף היום המועמד מקבל תשובה האם ממשיך את תהליך המיון או לא.

המתמיינים והמתמיינות אשר מרכיבים משקפי ראייה או סובלים מבעיות עיניים שונות ייכנסו במהלך היום לבדיקה אופטומטריסטית קצרה.
חלק שני: מועמדים ומועמדות שעברו את תהליך המיון ביום הראשון, יזומנו ליום מיון נוסף. יום מיון זה כולל מבחן סימולטור נוסף שאורכו כ-3 שעות, בסיומו מקבל המועמד תשובה האם הוא ממשיך לשלב הבא או לא. במידה ונמצא מתאים להמשיך בתהליך – המועמד ימצא (באותו יום) סדרה של שאלונים אישיים, תהליך שאורך כ-3 שעות, כתלות בקצב אישי.

חלק שלישי: במידה ועבר בהצלחה את שלב המיון הקודם, המועמד מזומן לראיון עם פסיכולוג. ראיון זה אורך 20-30 דקות. ציון הראיון משתקלל בנוסחה. במידה והמועמד עבר את רף הנוסחה ימשיך באותו יום לשלב הבדיקות הרפואיות, שמטרתו לוודא את ההתאמה הפיזית לקורס. חשוב להגיע לשלב מיון זה עם טופס רופא משפחה מלא, ספירת דם ובדיקת שתן מהחודש האחרון.

חלק רביעי: גיבוש הטיס, אשר נחשב לשלב המיון הקשה ביותר. במהלך כיתה י"ב או בסמוך לסיומה, יתייצבו המתמיינים והמתמיינות לראשונה בבית-הספר לטיסה. במשך חמישה ימים אינטנסיביים יהיה עליהם ועליהן להוכיח יכולות פיזיות ומנטליות, כושר מנהיגות והתמודדות עם מצבי לחץ. גיבוש הטיס מתקיים פעמיים בשנה בבסיס חיל-האוויר חצרים. הגיבוש יחל ביום א' ויסתיים ביום ו'. בתומו יקבלו המתמיינים והמתמיינות תשובה סופית לגבי מעבר או אי מעבר שלב זה.

מועד ראשון: מרץ/אפריל – שבוע לפני חג הפסח, במהלך חופשת בית-הספר.
מועד שני: ספטמבר/אוקטובר – לרוב, מיד לאחר חג סוכות.

המתמיינים והמתמיינות שיעברו את כל שלבי המיון בהצלחה יזכו להתחיל את קורס הטיס במהלכו יכונו "פרחי טיס" או בשמם הרשמי: חניכים בבית-הספר לטיסה של חיל-האוויר.

הגיוס לקורס טיס מתקיים פעמיים בשנה בחודשים ינואר ויולי.
• בנים – במקביל למיון לקורס הטיס לא ניתן להתמיין לאף יחידה אחרת. קורס הטיס "מקפיא" את המיון ליחידות אחרות. חתימת ויתור אפשרית אך ורק בשלב הגיבוש, חשוב לזכור כי הויתור הוא בלתי-הפיך! מרגע חתימתו לא ניתן יהיה לחזור לתהליך המיון.
• בנות – במקביל לקורס הטיס ניתן להתמיין גם לתפקידים אחרים בצה"ל. חתימת הויתור ניתנת בכל שלב.
• אי התייצבות לארבעה זימונים תביא להקפאת המועמד/ת למיונים לטיס ולשאר התפקידים בצה"ל.