מיון והתאמה
מסלול ההכשרה
שאלות ותשובות
הכנה לקורס
עוד בנושא

קורס הטיס מכשיר את חניכיו וחניכותיו למקצועות צוות-אוויר בחיל-האוויר. מקצועות צוות-האוויר הם: טייס/ת, נווט/ת ומכונן/ת. החניכים והחניכות בקורס הטיס נדרשים להוכיח שהם בעלי/ות שילוב ייחודי של יכולות פיקוד עם יכולות לחימה ועם כישורים טכניים ברמה גבוהה. השירות כאיש או אשת צוות אוויר כולל הפעלת כלי-הטיס עצמו והפעלת כלל המרכות הטכנולוגיות שמרכיבות אותו הנחשבות למתקדמות בעולם.

המיון לקורס הטיס הוא אחד מהמיונים הקפדניים והארוכים בצה"ל על מנת לוודא כי את דרכם בבית-הספר לטיסה יחלו רק המועמדות והמועמדים הטובים והמתאימים ביותר.

שלבי המיון

1. המבדקים הראשוניים מורכבים ממספר חלקים שנועדו לבדוק את התאמת כישורי המתמיינים והמתמיינות לדרישות הקורס, ביניהם: מבחני קואורדינציה, מבחן פסיכוטכני וראיון אישי.

חלק ראשון: שלב זה כולל שני מבחנים עיקריים. מעבר המבחן הראשון הינו תנאי לביצוע המבחן השני. אורכו של יום המיון - עד 4 שעות. המתמיינים והמתמיינות אשר מרכיבים משקפי ראיה או סובלים מבעיות עיניים שונות יכנסו במהלך היום לבדיקה אופטומטריסטית קצרה.

חלק שני: שלב זה כולל מבחנים אינטנסיביים. יום מיון זה יחל בשעה 8:00 וצפוי להמשך כ-6 שעות, כתלות בקצב האישי. יום מיון זה יכלול מבחן סימולטור ומבחנים פסיכוטכניים.

חלק שלישי: חשוב לציין כי את השלב הזה במיונים ניתן לבצע רק במידה והנך עומד/ת בשני הקריטריונים הבאים יחד:
א. גיל 17 ו-4 חודשים
ב. כיתה יב'
יום זה יחל בשעה 10:00 וימשך כ-9 שעות. יום מיון זה יכלול מבחן סימולטור ושאלונים אישיים.

חלק רביעי: שלב מיון זה מתבצע שלא בנוכחות המועמד/ת ואורכו בין חודש לשלושה חודשים. בזמן זה יאספו כל הנתונים מכלל שלבי המיון שעבר/ה המועמד/ת עד לשלב זה ויועברו לגורמי המיון בחיל-האוויר על מנת להחליט מי מאלו שסיימו את השלבים עד כה יעברו לשלב הבא.

2. סדרת בדיקות רפואיות במטרה לוודא את התאמתם/ן הפיזית של המתמיינים והמתמיינות לקורס.

ליום זה יש להגיע עם טופס רופא משפחה מלא, ספירת דם ובדיקת שתן מהחודש האחרון. יום מיון זה יכלול:
א. ראיון פסיכולוג - ראיון שמתבצע מול פסיכולוג ואורכו כחצי שעה. המתמיינים והמתמיינות שיעברו בהצלחה את השלב הזה ימשיכו לשלב הבא שכולל:
ב. בדיקות רפואיות - במסגרת זו יעברו המועמדים והמועמדות סדרת בדיקות, ביניהן: בדיקות מעבדה - מדדים, בדיקת עיניים, בדיקת שמיעה, רנטגן, א.א.ג.

לרוב, התשובה הסופית לגבי מעבר או אי מעבר שלב זה תתקבל בסוף יום המיון על-ידי הקבלה הרפואית בירפ"א (יחידת הרפואה האווירית). במידה ועל המועמד/ת להשלים בדיקות נוספות, יהיה עליו/עליה לעשות זאת בהקדם בטרם תקבע כשירותו/ה לגיבוש הטיס.

3. גיבוש הטיס, אשר נחשב לשלב המיון הקשה ביותר. במהלך כיתה י"ב או בסמוך לסיומה, יתייצבו המתמיינים והמתמיינות לראשונה בבית-הספר לטיסה. במשך חמישה ימים אינטנסיביים יהיה עליהם ועליהן להוכיח יכולות פיזיות ומנטאליות, כושר מנהיגות והתמודדות עם מצבי לחץ.

גיבוש הטיס מתקיים פעמיים בשנה בבסיס חיל-האוויר חצרים. הגיבוש יחל ביום א' ויסתיים ביום ו'. בתומו יקבלו המתמיינים והמתמיינות יקבלו תשובה סופית לגבי מעבר או אי מעבר שלב זה.

מועד ראשון: מרץ/אפריל - שבוע לפני חג הפסח, במהלך חופשת בית-הספר.
מועד שני: ספטמבר/ אוקטובר - לרוב, מיד לאחר חג סוכות.

לאחר הגיבוש יבצעו המתמיינים והמתמיינות בדיקות אקו לב בירפ"א. זהו השלב הממיין האחרון לפני הגיוס לקורס.

המתמיינים והמתמיינות שיעברו את כל שלבי המיון בהצלחה יזכו להתחיל את קורס הטיס במהלכו יכונו "פרחי טיס" או בשמם הרשמי: חניכים בבית-הספר לטיסה של חיל-האוויר. הגיוס לקורס טיס מתקיים פעמיים בשנה בחודשים ינואר ויולי.

* בנים - במקביל למיון לקורס הטיס לא ניתן להתמיין לאף יחידה אחרת. קורס הטיס "מקפיא" את המיון ליחידות אחרות. חתימת ויתור אפשרית אך ורק בשלב הגיבוש, חשוב לזכור כי הויתור הוא בלתי-הפיך! מרגע חתימתו לא ניתן יהיה לחזור לתהליך המיון.

* בנות - במקביל לקורס הטיס ניתן להתמיין גם לתפקידים אחרים בצה"ל. חתימת הויתור ניתנת בכל שלב.

* אי התייצבות לארבעה זימונים תביא להקפאת המועמד/ת למיונים לטיס ולשאר התפקידים בצה"ל.

ערעורים

לאחר פסילה בכל שלב ניתן לערער:

א. מבחנים ראשוניים בירפ"א: הגשת מכתב אישי למדור פסיכוטכני בצירוף גליון ציונים עדכני והמלצת מחנך.

ב. ירפ"א א': הגשת ערעור רק לאחר חצי שנה ממועד המבחן. יש לשלוח מכתב אישי למדור צוות-אוויר ויחידות ההתנדבות בפקס: 03-7377759.

ג. ירפ"א ב' - ריאיון פסיכולוג: הגשת מכתב אישי למדור צוות-אוויר ויחידות ההתנדבות בפקס 03-7377759 או באימייל air133@idf.gov.il. ניתן להגיש ערעור רק לאחר שלושה חודשים ממועד הראיון.

ד. ירפ"א ב' - בדיקות רפואיות: הגשת מכתב אישי בצירוף מסמך רפואי הסותר את הממצאים שנקבעו בבדיקה בה נפסל בירפ"א.

ה. בקשה לגיבוש חוזר ניתן להגיש רק לאחר שנה בשירות סדיר.

***כל הערעורים יבדקו ויבחנו על-ידי גורם מוסמך***

דחיות/ הקדמת מבדקים

כל זימון הנקבע למועמד הינו קבוע וסופי. במקרים ספציפיים ניתן לשנות את מועד הזימון.

יצירת קשר

עד שלב הגיבוש: 
טלפון: 03-6065665
מייל: iaf.itur@gmail.com
הודעה
פרטית לדף הפייסבוק "מתגייסים לחיל האוויר"
פקס: 03-6067606
ד.צ: 02348

לשליחת אישורים רפואיים:
טלפון: 03-7377485
מייל: y.kabala@idf.gov.il
*עדיפות תינתן לפונים דרך המייל

לדחיית שלב הגיבוש והגיוס:
יש להגיש בקשה דרך מדור סיירות 03-7388888 (שלוחה 3) או *גיוס (3529*).